Десето юбилейно издание на Младежкия икономически форум
Разглеждате снимки от Десето юбилейно издание на Младежкия икономически форум
Вижте пълен текст на Десето юбилейно издание на Младежкия икономически форум

Удоволствие е да открия Младежкия икономически форум в присъствието на хора, които са доказали и доказват, че УНСС е генератор на кадри за националния ни елит, посочи проф. д.ик.н. Стати Статев и приветства Владислав Горанов и Петър Андронов, възпитаници на университета. Ректорът изтъкна, че Владислав Горанов, докторант в УНСС, е шестнадесетият финансов министър през последните 25 години, а изпълнителният директор на СиБанк е възпитаник и дългогодишен преподавател в университета. Кадрите на УНСС заемат водещи позиции в изпълнителната власт, администрацията, науката и частния бизнес, посочи още проф. Статев и изтъкна факта, че броят на студентите, които участват в Младежкия икономически форум, все повече се увеличава и в сегашното издание те са над 500.

Гл. ас. Даниел Йорданов, един от основателите на форума, направи кратка ретроспекция на предишните девет издания, открои темите им и участието на изявени специалисти. Той благодари на ректорското ръководство за оказаната през годините помощ за утвърждаване на най-големия младежки икономически форум.

Горанов се спря и на перспективите в развитието на националната икономика през следващата година, увеличаването на инвестициите и създаването на стабилна среда за устойчиво управление, очакванията на обществото за изпреварващи доходи, преразпределителната роля на държавата, резервите в приходната част на бюджета, промяната на параметрите на данъчната система. Най-голямото предизвикателство пред икономическия екип сега е как да бъдат задействани факторите за растеж, посочи Горанов. Той открои и задачата за създаване на механизъм за авансово финансиране при изпълнението на проекти преди постъпването на средства от Европейската комисия. Основното сега е не да подчиним икономиката на фиска, а обратното. Трябва, да стимулираме вътрешните инвестиции, акцентира министърът. Горанов съобщи, че ще бъде направено усилие да влезем в 3-процентния дефицит, записан в Договора за функциониране на Европейския съюз. „Това означава, че ще се стремим да харчим толкова, колкото изкарваме, а не сегашното поколение да живее за сметка на следващото", каза той.

Един от най-големите експерти в банковата дейност Петър Андронов, главен изпълнителен директор и председател на УС на СиБанк, направи анализ на тема „Банките в България“. Липсата на стабилност руши икономиката и предприемачеството, акцентира той. Андронов коментира банковата дейност по време на криза, даде прогнози за развитието на сектора, открои еволюцията в кредитната и депозитарната дейност на банковата система, разгледа въпроса за печалбата и обезценката, потенциалната консолидация в сектора като предизвикателство, капиталовата адекватност, очакванията за кредитната дейност и др.

В трите поредни дни на десетото издание на форума се проведоха публични лекции и обучения. Гост-лектори бяха известни успели личности от частния и от държавния сектор, а организаторите подготвиха пет интересни обучения.