Българските занаяти ще бъдат включени в европейската интерактивна карта на интелектуалната собственост
УНСС и Националната занаятчийска камара (НЗК) подписаха меморандум за разработване и ежегодно актуализиране на Национална карта на интелектуалната собственост в Република България по общини. Споразумението бе подписано от ректора проф. д-р Димитър Димитров и от председателя на Управителния съвет на НЗК – Иван Влаев.
Иван Влаев, председател на Управителния съвет на НЗК, ректорът на УНСС проф. Димитров и Радосвета Господинова, изпълнителен директор на Камарата (от ляво надясно) |
Меморандумът касае поставянето на българските занаяти на единствената по рода си в Европа интерактивна карта на интелектуалната собственост, изработена от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС. НЗК ще предоставя на Института актуална информация за 57 традиционни занаята, включително броя на практикуващите и тяхното географско разпределение.
Дейностите по меморандума ще бъдат координирани от директора на ИИСТТ и ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ – доц. д-р Николай Крушков.
Тази карта освен индустриалната интелектуална собственост показва териториалната структура на националното творчество, профила на творческата дейност, вида на творческите организации и установените тенденции като елемент от обзора на социално-икономическото развитие на общините и държавата в областта на интелектуалната собственост и позволява идентифицирането от страна на УНСС на силните и слабите страни на териториалната структура на творчеството, на творческите гилдии и техния профил.
Доц. Николай Крушков, Иван Влаев, Радосвета Господинова и проф. Димитър Димитров (от ляво надясно) |
Поставянето на занаятите като нематериална културна ценност на картата на интелектуалната собственост ще позволи наблюдение и анализ на динамиката на процесите в сектора, ще доведе до разработването на адекватни политики за запазването им, подобряване на цялостното състояние и възвръщане на престижа на занаятчийството, като по този начин се гарантира запазването му, както и запазването на българските обичаи, обреди и творчество.
На официален форум ежегодно през месец март УНСС, заедно с асоциираните партньори, ще представя резултатите от изследването пред 265 кметове и представители на общините в Република България. Очаква се усилията на двете страни да допринесат за устойчивото развитие на занаятчийството, за повишаване на неговия престиж и за съхраняване на българските обичаи и творческо наследство.